HISTORIA

CHOCKIKLOCKI to  marka, którą tworzy rodzina artystów wielu specjalizacji. Historia  rozpoczęła się w 1991 r, którą to zapoczątkował projekt dyplomowy kolekcji drewnianych zabawek „ Zwierzęta świata”. Projekt został nagrodzony  1991 roku główną nagrodą w Ogólnopolskim konkursie na zabawkę: ZABAWKA ESTETYCZNĄ INICJACJĄ DZIECKA ( BWA Wrocław) oraz nagrodą specjalną, przyznaną przez Instytut Sztuki Dzieci i Młodzieży w Poznaniu.

Nagrody te i ogromne zainteresowanie publiczności  zabawkami, zachęciły zespół do rozpoczęcia realizowania / wytwarzania limitowanych, autorskich serii skaładanek we własnym zakresie.

Powstała  pracownia projektowo/wykonawcza, która  początkowo specjalizowała się w realizacji małych obieków z drewna. Przez 30 lat pracy twórczej warsztat rozwinął się  i obecnie artyści realizują projekty wielkoformatowe z metalu, szkła i uwielbianego tak drewna.

Zabawki w dalszym ciągu wytwarzane są w limitowanych autorskich seriach. Bawi się nimi już drugie pokolenie dzieci.

Artyści-projektanci dokładają wszelkich starań, aby ich dzieła- czy to małe, jak zabawki dla dzieci, czy duże – nowatorskie w formie rzeźby, które są realizacją programu- SZTUKA W MIEJSCU CODZIENNYM, czy obecnie realizowane akcje artystyczne, do kórych współudziału zapraszają dzieci, niosły ze sobą jeden przekaz; 

łączyły ludzi we wspólnym przeżywaniu piękna świata, poszanowaniu przyrody, uważności i wrażliwości…

1986

śmiejący się artyści na tle grafiki z neonami

Małgorzata Tyc oraz Janusz Klekot, studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Grafika.

 

1986/1989


uśmiechnięte dziewczynki o poranku

Córki Marysia i Ala stały się  ispiracją dla stworzenia kolekcji drewnianych zabawek. 

1991

projektantka drewnanych zabawek siedząca na trawie na tle drewnianych desek

Małgorzata Tyc-Klekot

projektantka, designerka, grafik

artystKa

art/idea designer

absolwentka  Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu 

1983-1985 – studia na  Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego

1986-1991 – studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby

1991 – dyplom z zakresu grafiki warsztatowej  i projektowania graficznego w pracowni Jana Jaromira Aleksiuna oraz malarstwa – w pracowni Konrada Jarodzkiego

Temat prac dyplomowej obejmuje koncepcję merytoryczną i plastyczną zestawu drewnianych zabawek  edukacyjnych- „Zwierzęta Świata”

 

 

1992

strona główna katalogu z konkursu z zdjęciem zabawek

Komplet ,,Zwierzęta Świata” uzyskał główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie pt.: ,,ZABAWKA ESTETYCZNĄ INICJACJĄ DZIECKA”,

BWA Wrocław 1992,

oraz nagrodę specjalną Instytutu Sztuki Dzieci i Młodzieży w Poznaniu.

 

1992- 1997

witryna galerii bwa we wroclawiu z drewnianymi klockami zwierząt świata

W latach tych  powstają głównie prace, których adresatem są dzieci : ilustracje do czasopisma „Papuga”, projekty elementów scenograficznych do spektaklu-  „Historia o Ptaku Cis”, dla Teatru Lalek w Wałbrzychu, projekty zabawek i obiektów z drewna – współpraca z BWA – GALERIĄ DESIGN  we Wrocławiu, gdzie przez ponad 15 lat miały swoja stałą ekspozycję i witrynę.

CHOCKIKLOCKI w tym czasie trafiały do miłośników zabawek i przemyślanej formy projektowej w Polsce, Europie oraz na Świecie.   

 

2017

zdjęcie witryny sklepu z drewnianymi klockami

W 2017 roku CHOCKILOCKI w dalszym ciągu bawią i edukują,  kolejne już generacje.  Zachowujemy tradycję w ich ręcznej produkcji oraz etyce projektowania.